Marka UNIA rozszerzyła ofertę swoich maszyn o zestaw do uprawy pasowej w technologii STRIP TILL. W jego skład wchodzą: USF 1600 – zbiornik nawozowy zawieszany na przednim TUZ-ie ciągnika, HAWK – agregat do uprawy pasowej zawieszany na tylnym TUZie ciągnika oraz zagregowany z nim siewnik pneumatyczny DELTA plus.
Uprawa pasowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na uprawie poprzez spulchnienie tylko tych pasów gleby, w których zasiane będą rośliny. Pozostała powierzchnia gleby z reguły pozostaje nieuprawiona, pokryta resztkami pożniwnymi lub zieloną masą z międzyplonów. Zdarza się, że jest wykonywana powierzchniowa uprawa na całej szerokości w celu rozdrobnienia masy organicznej i wymieszania jej z wierzchnią warstwa gleby. Przyjmuje się, że stosunek powierzchni uprawionej do nieuprawionej powinien wynosić 1:3, co ma ograniczać parowanie wody oraz erozję gleby. Podczas uprawy w technologii STRIP-TILL pasy gleby są spulchniane na głębokość nawet do 30 cm, co poprawia drenaż, ułatwia wzrost korzeni na większą głębokość, a czasami pomaga w zerwaniu powstałej wcześniej podeszwy płużnej. Uprawa pasowa może odbywać się wieloetapowo za pomocą kilku maszyn lub jednoetapowo przy wykorzystaniu jednej wielozadaniowej maszyny.
Wymogi i korzyści
Korzyści materialne, jakie niesie uprawa pasowa, płyną nie tyle ze zwiększenia plonu, co z ograniczenia nakładów i ryzyka związanego ze zmiennością warunków pogodowych. Z racji tego, że uprawa i siew odbywają się podczas jednego przejazdu, oszczędza się czas, dzięki czemu można dotrzymać terminów siewu. Na przestrzeni lat widać, że maksymalne plony osiągane w uprawie pasowej są minimalnie mniejsze od tych uzyskiwanych przy konwencjonalnych metodach uprawy, jednak STRIP-TILL pozwala uzyskiwać stabilny poziom plonowania na przestrzeni lat dzięki odporności na niekorzystne warunki pogodowe, które potrafią całkowicie zniszczyć inne uprawy.
UNIA w uprawie pasowej
Zestaw do uprawy pasowej proponowany przez markę UNIA ma szerokość roboczą 3 m, a liczba uprawianych, zasilanych nawozem i obsiewanych nasionami pasów gleby może wynosić: 4, 6 lub 8. USF 1600 to zbiornik nawozowy o pojemności 1600 litrów zawieszany na przednim TUZ-ie ciągnika. Jego komora przedzielona jest demontowalną przegrodą na dwie równe części, co pozwala zasypać je różnymi nawozami. Nawóz pobierany jest przez dwa aparaty, co pozwala wysiewać je w różnych dawkach. Napęd aparatów wysiewających uzyskiwany jest standardowo od koła ostrogowego, które jest unoszone i opuszczane hydraulicznie. Dostępny jest również napęd elektryczny z radarem mierzącym na bieżąco prędkość pracy, co w połączeniu z komputerem DRILL CONTROL firmy Müller Elektornic zapewnia utrzymanie założonej dawki wysiewu nawozów. Z poziomu terminala tego systemu możliwa jest również zmiana dawki w czasie pracy. Ponadto komputer pozwala na szybkie i komfortowe wykonanie próby kręconej wysiewanych nawozów. Ich dawka może być ustawiana w zakresie 20–500 kg/ha. Transport granul nawozów jest pneumatyczny i odbywa się we wnętrzu elastycznych węży. Następnie w głowicy (lub głowicach) następuje rozdział do poszczególnych zębów uprawowych pełniących również rolę redlic nawozowych. Powietrze do węży tłoczy wentylator napędzany silnikiem hydraulicznym o wydatku 24 l/min. Zbiornik USF 1600 wyposażony jest w oświetlenie drogowe z tablicami ostrzegawczymi, plandekę i podest ułatwiający załadunek nawozów.
Uprawa w wąskich pasach
HAWK 3 to agregat do uprawy pasowej. Jego rama jest monolityczna, a kluczowymi elementami są sekcje uprawiające wąskie pasy gleby. Można ich zamontować: 4 lub 6 lub 8. Pierwszym elementem roboczym sekcji jest krój talerzowy o średnicy 480 mm rozcinający resztki pożniwne i glebę. Za nim zamontowane są dwie gwiazdy z dociskiem sprężynowym, z których każda ma 16 palców. W czasie pracy przeplatają się one na powierzchni gleby, co powoduje rozgarnianie znajdujących się tam roślin i resztek pożniwnych. Dzięki temu praca zęba uprawowo-nawozowego może przebiegać bezproblemowo. Każda słupica zęba ma własne zabezpieczenie hydrauliczne i zakończona jest dłutem o szerokości 25 mm oraz bocznymi podcinaczami o łącznej szerokości 150 mm. Maksymalna głębokość ich pracy wynosi 30 cm. Natomiast umieszczone z tyłu każdego zęba dwa wyloty nawozów pozwalają je umieszczać w glebie na poziomach oddalonych od siebie o 7 cm. W praktyce można więc aplikować dwa różne nawozy w różnych dawkach na głębokościach w zakresie 6-12 i 18-21 cm. Za zębami uprawowymi zamontowane są dwa talerze typu Agressive o średnicy 400 mm. Ich zadaniem jest zagarnianie gleby powstałej po pracy zęba w obręb uprawianego pasa gleby. To bardzo ważny element sekcji, który nieumiejętnie ustawiony może spowodować nadmierne nabieranie się gleby. Można temu zapobiec poprzez regulację: głębokości jego pracy, rozstawu (maksymalnie 175 mm), odległości od zęba i kąta natarcia. Ostatnim elementem każdej sekcji są wałki zagęszczające o szerokości 240 i średnicy 300 mm. Mają docisk sprężynowy, co pozwala regulować agresywność ich pracy. Sekcja zawieszona na równoległoboku ma możliwość kopiowania terenu.
Precyzyjny wysiew nasion
DELTA plus to ciężki (1570 kg) siewnik pneumatyczny do kukurydzy, buraków i rzepaku, połączony z agregatem HAWK 3 za pomocą sprzęgu z jednym siłownikiem hydraulicznym. Dwa koła podporowonapędowe wysunięte są przed ramę siewnika, co pozwala zmieniać liczbę sekcji wysiewających i wynikający z tego rozstaw obsiewanych rzędów. Dla kukurydzy przewidziany jest podstawowy rozstaw 75 cm, na który w maszynie 3-metrowej przypadają 4 sekcje. Dla buraków, rzepaku lub kukurydzy sianej na kiszonkę jest to rozstaw 45 cm (6 sekcji), a dla rzepaku sianego w węższych rzędach – 34 cm (8 sekcji). DELTA plus jest maszyną z podciśnieniowym systemem wysiewu nasion i mechanicznym napędem tarcz wysiewających za pomocą przekładni łańcuchowej. Zmiana jej kół zębatych powoduje zwiększenie lub zmniejszenie rozstawu wysiewanych nasion. Maszyna została wyposażona we własny układ hydrauliczny ze zbiornikiem oleju, który służy do napędu wentylatora wytwarzającego podciśnienie w układzie wysiewu nasion. Pompa hydrauliczna tego układu uzyskuje napęd od WOM ciągnika. Każda sekcja wysiewająca ma własny zbiornik na nasiona o pojemności 54 litrów. Siewnik ma podwójne redlice talerzowe, przed którymi znajduje się element odgarniający kamienie i bryły. Wysokość jego pracy jest regulowana za pomocą śrub. Ponadto przed talerzami
umieszczona jest osłona, która ma za zadanie zapewnić ich swobodną pracę. Dodatkowo po bokach redlicy talerzowej znajdują się duże koła kopiujące, a za nimi rolka dogniatająca wysiane nasiona. Nacisk jednostkowy dla każdej z sekcji możne wynosić nawet 200 kG, co pozwala używać siewnik w ekstremalnie ciężkich warunkach glebowych. Ostatnim elementem są kółka zamykające bruzdę siewną i formujące ostateczny kształt uprawionego, zasilonego nawozem i obsianego pasa gleby. Za sterowanie pracą maszyny może odpowiadać sterownik PM100E lub PM300E. Siewnik DELTA plus może być doposażony w podsiewacz nawozów, co podczas jednego przejazdu zestawu do uprawy pasowej marki UNIA, zwiększa możliwość aplikacji składników odżywczych do trzech rodzajów. Dwa nawozy wysiewane są na różnych głębokościach przez zęby uprawowo nawozowe i jeden przez redlice podsiewacza siewnika, który ma zbiornik z blachy nierdzewnej o pojemności 850 litrów. Jego redlice wysiewające nawóz są typu talerzowego.
Źródło: UNIA