Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Väderstad to Rolnictwo 4.0 – agregaty dłutowe TopDown i kultywatory dłutowe Opus

Przed nami kolejne nabory z KPO i KPS na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Jakie maszyny można z nich kupować? Czy każdy zakup będzie wpisywać się w wymogi Rolnictwa 4.0? Pozytywną odpowiedź na te pytania przygotował Väderstad. To agregaty dłutowe TopDown i kultywatory dłutowe Opus.

Zbliża się chwila ogłoszenia kolejnych terminów naborów dotacyjnych z Krajowego Planu Strategicznego (KPS) oraz Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na inwestycje w gospodarstwach rolnych. Rolnicy często zadają pytanie, czym różnią się te programy wsparcia i jakie maszyny można z nich kupować? Wspólnym mianownikiem obu programów wsparcia rolnictwa są – obok dotacji – cele środowiskowe. Przede wszystkim gospodarka węglowa w glebie, sekwestracja CO2, redukcja emisji gazów cieplarnianych, oszczędne gospodarowanie wodą, ograniczenie erozji gleby oraz Rolnictwo 4.0. Różnicą podstawową pomiędzy KPO a KPS jest sposób finansowania oraz horyzont czasowy.

Kilka słów o KPO

KPO jest jednorazowym programem wsparcia, z horyzontem do marca 2026 roku, obejmującym szerokie sektory gospodarki narodowej. Zrozumienie tych różnic jest istotne nie tylko dla prawidłowego aplikowania o pieniądze, ale też dla wyboru właściwych maszyn i urządzeń. W szczególności należy zwrócić uwagę na istotne różnice kryteriów doboru maszyn w ramach obu programów wsparcia.

W rolniczej części KPO najważniejszym działaniem, z punktu widzenia interesującego nas zakupu nowych maszyn i urządzeń, jest grupa A1.4.1. To „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.” Celem jest zwiększenie konkurencyjności gospodarstw rolnych przez wdrożenie i upowszechnienie innowacyjnych rozwiązań z zakresu rolnictwa 4.0.

Oznacza to wykorzystywanie nowoczesnych technologii, opierających się na wielokierunkowej komunikacji zdalnej urządzeń zbierających dane, urządzeń wykonawczych i systemów wspierania decyzji.

oraz o KPS

Krajowy Plan Strategiczny jest – w pewnym uproszczeniu – kontynuacją poprzednich Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich (dawniej PROW) w ramach zmieniającej się co 7 lat Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Kryteria doboru maszyn i urządzeń w ramach poszczególnych działań KPS są szersze od KPO i głównie skupiają się na wspomnianych wyżej celach środowiskowych, w tym normach dobrych praktyk rolniczych (GAEC) i ekoschematach.

Rolnictwo 4.0 w KPS jest wymieniane w tabeli komplementarności w zakresie „Modernizacja i wzrost innowacyjności gospodarstw rolnych, cyfryzacja gospodarstw rolnych, rolnictwo 4.0.” Np. w najważniejszym, z punktu widzenia zakupów inwestycyjnych dla gospodarstw rolnych działaniu I 10.4. („Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”), wskaźnikiem rezultatu jest m.in. doposażenie gospodarstw w nowoczesny sprzęt i technologie, w tym rozwiązania cyfrowe, jako „(…) realizacja przez producentów rolnych systemów na rzecz ochrony środowiska i klimatu zaprogramowane w I i II filarze PS WPR, tj. ekoschematy i zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne.”

KPO czy KPS dla TopDown lub Opus?

Nasuwa się zatem pytanie, czy każdy planowany zakup maszyny lub urządzenia w ramach KPO i KPS będzie wpisywać się w wymogi Rolnictwa 4.0?

Pozytywną odpowiedzią na te pytania jest szeroka oferta maszyn uprawowo-siewnych firmy Väderstad.

Wydawałoby się, że podstawowe maszyny do uprawy roli są mało podatne na cyfryzację. Tymczasem Väderstad już oferuje rozwiązania nowej generacji uznanych agregatów dłutowych TopDown 400-700 oraz ciężkich kultywatorów dłutowych Opus 400-700. Dodajmy – wpisujące się w Rolnictwo 4.0.

Dlaczego TopDown?

Agregaty uprawowe serii TopDown są przeznaczone do uniwersalnych zastosowań, zarówno w uprawie ścierniska, jak i w klasycznej uprawie przedsiewnej w technologii płużnej, do głębokości 30 cm. Na jednej ramie osadzono sekcje:

talerzy tnących, • zębów sztywnych z zabezpieczeniem do 700 kg,

talerzy wyrównujących oraz

zagęszczania gleby z wałami stalowymi w kilku opcjach.

Dodatkowo agregat można wyposażać w siewnik BoDril 360. To idealne rozwiązanie do wysiewu nasion drobnych, zwłaszcza śródplonów i poplonów w ramach realizacji wymogów klimatycznych KPS. Już w podstawowej konfiguracji agregat spełnia wszystkie wymogi działań KPS, w tym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (redukcja zużycia paliwa).

Argumenty przemawiające za Opus

Ciężki kultywator dłutowy Opus 400-700 jest przeznaczony do uprawy ścierniska do głębokości 30 cm, zapewniając dobre wymieszanie masy roślinnej z glebą. Jest wyposażony w sekcję zębów spulchniająco mieszających z indywidualnym zabezpieczeniem hydraulicznym zębów oraz w sekcję wyrównująco zagęszczającą z talerzami i wałami. Regulacja głębokości pracy i nacisku wałów jest hydrauliczna, odrębnie dla każdej sekcji.

Opcjonalnie można zabudować na jego ramie siewnik do nasion drobnych BioDril lub zestaw nawozowy ze zbiornikiem przednim FH 2200. W podstawowej konfiguracji kultywator spełnia wszystkie wymogi działań KPS.

E-Control dla TopDown i Opus

Nowością zapewniającą spełnienie wymogów KPO w zakresie Rolnictwo 4.0 przez agregaty dłutowe TopDown i kultywatory dłutowe Opus jest opcja E-Control.

Jest to elektroniczny system sterowania maszyną przy pomocy iPada. Na ramie agregatu lub kultywatora montuje się bramkę komunikacyjną Gateway, która tworzy autonomiczną chmurę bezprzewodową wokół ciągnika i maszyny. Nie wymaga połączenia z Internetem.

Dane z elementów roboczych maszyny są zbierane z czujników umieszczonych na sekcjach roboczych i przekazywane do systemu. W wariancie statycznym, z kabiny ciągnika lub na zewnątrz, przy pomocy iPada, operator może ustawiać parametry głębokości pracy sekcji tnącej talerzowej, głębokości pracy sekcji zębów sztywnych oraz nacisku sekcji wyrównująco-zagęszczającej glebę.

Alternatywnie można sterować maszyną przy pomocy Isobus. Od strony mechanicznej realizacja indywidualnej regulacji parametrów pracy sekcji roboczych następuje przy pomocy siłowników hydraulicznych, które pełnią też rolę bezpieczników przeciążeniowych.

W wariancie dynamicznym system umożliwia pracę w oparciu o mapy pól wczytane do Isobus. Na podstawie wczytanych danych np. o zwięzłości gleby system E-Services automatycznie, w czasie jazdy, zmienia ustawienia głębokości pracy talerzy uprawowych, zębów roboczych, talerzy wyrównujących i nacisku wału.

Należy podkreślić, że system E-Services firmy Väderstad jest uniwersalny i może sterować także innymi maszynami uprawowymi i agregatami tej marki.

 

Źródło: Väderstad

 

Exit mobile version