Väderstad to Rolnictwo 4.0: SeedEye liczy nasiona w agregatach Spirit i Rapid

Techniki wysiewu nasion typowych towarowych roślin rolniczych to obszar agrotechniki, który w ostatnich latach wykazywał bardzo szybki postęp. Väderstad oferuje technologię SeedEye, dzięki czemu agregaty Spirit i Rapid kontrolują ilość wysianych nasion co do sztuki, a nie masy 1000 ziaren.

Techniki siewu nasion typowych towarowych roślin rolniczych to obszar agrotechniki, który w ostatnich latach wykazywał bardzo szybki postęp. Miało na to wpływ wiele czynników, w tym:

ekonomicznych – poszukiwanie oszczędności kosztów uprawy;

przyrodniczo-klimatycznych – ocieplenie klimatu i Zielony Ład;

technologicznych – w tym rozwój telemetrii w ramach szeroko pojętego Rolnictwa 4.0.

Duży wpływ na rozwój w tej dziedzinie miały i mają nadal procesy koncentracyjne w rolnictwie i konieczność stosowania technik wielkoobszarowych.

Vaderstad Seed Eye 2 Väderstad to Rolnictwo 4.0: SeedEye liczy nasiona w agregatach Spirit i Rapid

Od siewu rzutowego do bruzdy

Tradycyjne techniki siewu opierały się na różnych metodach siewu rzutowego, będącego w istocie naśladownictwem rozprzestrzeniania się nasion w przyrodzie. Są to metody proste, nie wymagające skomplikowanych mechanizmów, o małym nakładzie energii – i to w zasadzie wszystkie zalety.

Obecnie siew rzutowy ma uzasadnienie przy wysiewie mniej ważnych ekonomicznie roślin okrywowych (śródplony, poplony), motylkowych drobnonasiennych, traw itp. Znane też są badania naukowe nad optymalizacją technik siewu rzutowego w uprawie roślin towarowych, ale nie doprowadziło to ostatecznie do wdrożenia praktyk produkcyjnych.

Siew rzędowy w bruździe wyżłobionej redlicą płozową znany jest od połowy XIX wieku. Tak powstały stosowane do dziś standardy szerokości międzyrzędzi w uprawie podstawowych roślin rolniczych, np. dla zbóż 12-15 cm. Siew rzędowy pozwolił też na opracowanie standardów norm wysiewu wg masy nasion na 1 ha, które faktycznie obowiązywały przez następne 100 lat.

Väderstad dąży natomiast do indywidualizacji siewu każdego nasiona. Od wielu lat szybko reaguje na bieżące potrzeby rynku maszyn do uprawy roli i siewu, oferując nowatorskie rozwiązania techniczne.

W obszarze technik siewu Väderstad koncentruje się na rozwiązaniach optymalizujących następujące rozwiązania:

1. Zapewnienie jak najlepszego przygotowania środowiska do kiełkowania i wzrostu nasion w pasie siewnym sekcji roboczej siewnika. Chodzi o oczyszczanie i spulchnianie pasa przed sekcją siewną, jednolite zagęszczanie dna bruzdy siewnej, właściwe pokrycie nasion glebą, utrzymanie zadanej głębokości siewu, zagęszczenie gleby nad wysianymi nasionami i zmniejszenie powierzchni rozwinięcia gleby po siewie.

2. Oszczędność zużycia nasion na jednostkę powierzchni.

3. Ograniczenie wpływu zmienności masy 1000 nasion na równomierność wysiewu.

4. Indywidualna, dla każdej sekcji siewnej, kontrola przepływu nasion w przewodach doprowadzających.

5. Wyrównanie gęstości (rozmieszczenia poziomego) nasion na powierzchni pola. Faktycznie dążenie do siewu punktowego w rzędzie.

6. Ograniczenie efektu bezwładności poziomej losowej spadających do bruzdy nasion z zastosowaniem nadciśnienia.

7. Zapewnienie utrzymania zadanych parametrów siewu przy dużych i bardzo dużych prędkościach roboczych siewu i przy dużej zmienności glebowej w obszarze siewu. W tym – minimalizacja wpływu uwilgotnienia gleby na jakość siewu.

8. Zapewnienie pełnej kontroli i płynnej regulacji indywidualnej sekcji roboczych odpowiedzialnych za siew. Regulacja pracy z poziomu ciągnika, wg zadanego schematu lub doraźnie, z wykorzystaniem aplikacji Väderstad i map pól.

9. Automatyczna eliminacja strat nasion podczas pokrywania się rzędów na uwrociach i na łukach.

10. Optymalizacja jakości nawożenia współrzędnego z siewem nasion, także z wykorzystaniem map pól.

11. Automatyzacja ścieżek technologicznych z wykorzystaniem GPS.

12. Poprawa komfortu pracy operatora ciągnika podczas siewu z wykorzystaniem pełnego potencjału maszyn uprawowo-siewnych nasion Väderstad.

Vaderstad SeedEye 3 Väderstad to Rolnictwo 4.0: SeedEye liczy nasiona w agregatach Spirit i Rapid

Seria Spirit

Maszyny Spirit to sprawdzone od lat agregaty uprawowo-siewne z pneumatycznym systemem rozprowadzania nasion. Są zasadniczo przeznaczone do pracy w technologii płużnej i do technologii uproszczonych.

W zależności od potrzeb gospodarstwa i przyjętej technologii uprawy, użytkownik ma do wyboru kilka typów narzędzi montowanych na ramie każdej sekcji z indywidualnym ustawieniem głębokości pracy z ciągnika:

sekcję włóki CrossBoard Heavy do wyrównywania roli i kruszenia brył w technologii płużnej;

sekcję talerzową Disc Aggresssive do pracy na ściernisku i po orce;

sekcję kombinowaną włóki z sekcją talerzową o dużej średnicy Heavy Disc Aggressive, do pracy na glebach ciężkich, w technologiach uproszczonych i płużnych;

system wysiewu nawozów FIX, do stosowania z sekcjami talerzowymi Disc Aggressive (modele Combi), w pasach, przy rozstawie rzędów 125 mm;

spulchniacze śladów ciągnika; • system redlicowy wysiewu nawozu Nordic, umożliwiający głęboką aplikację nawozów przed sekcją wysiewającą, przy rozstawie rzędów 250 cm.

Rama agregatu opiera się na sekcji kół ogumionych, które obok funkcji transportowych, pełnią rolę wału zagęszczającego glebę na całej szerokości roboczej, przed sekcją wysiewającą. Wysiew nasion jest realizowany pneumatycznie ze zbiornika do każdej sekcji wysiewającej. Sekcje wysiewające składają się z tarcz przesuniętych osiowo względem siebie. Poprawia to kształtowanie bruzdy i zmniejsza siły znoszące poprzeczne przy pracy na skłonach.

Każda redlica jest indywidualnie zawieszona na ramie, a nacisk pionowy zapewnia belka TriForce z wkładami gumowymi i regulacją hydrauliczną. Do każdej redlicy jest zamontowane ogumione koło o dużej średnicy zagęszczające pas siewny i kopiujące powierzchnię.

Bezpośrednio za sekcją roboczą pracuje brona palcowa posiewna umieszczona na wspólnej belce. W zależności od kategorii ciężkości gleby można stosować:

wersję brony Light jako dodatkowy element montowany na co drugiej redlicy albo

wersję brony Heavy, której palce zamocowane są pomiędzy rzędami, a regulacja nacisku odbywa się hydraulicznie z poziomu kabiny ciągnika. Alternatywnie, po zamontowaniu siewnika BioDrill, można wykonywać siew równoczesny nasion drobnych, a wyrzut nasion odbywa się pneumatycznie bezpośrednio przed redlicami.

Vaderstad SeedEye 4 Väderstad to Rolnictwo 4.0: SeedEye liczy nasiona w agregatach Spirit i Rapid

Seria Rapid

Agregaty uprawowo-siewne serii Rapid różnią się zasadniczo od serii Spirit koncepcją rozwiązania technicznego sekcji wysiewającej i zagęszczania gleby po siewie.

Przygotowanie gleby przed siewem, niezależnie od przyjętej technologii uprawy, jest realizowane tutaj przy pomocy podwójnej sekcji talerzowej z włóką wyrównującą umieszczoną na tej samej ramie, przed talerzami roboczymi lub przed sekcją wysiewającą.

Regulacja głębokości pracy odbywa się hydraulicznie z poziomu operatora ciągnika. Można wykorzystać system E-Conrol firmy Väderstad oraz Isobus ciągnika, włącznie z mapami pól.

Sekcje wysiewające Rapid są firmowym rozwiązaniem Väderstad. Różnica w stosunku do rozwiązań tradycyjnych z dwoma tarczami kształtującymi bruzdę, polega na zastosowaniu jednej unikatowej – wycinającą bruzdę w każdym rzędzie.

Talerz zapewnia czystą bruzdę niezależnie od rodzaju powierzchni gleby. Nasiona są rzucane bezpośrednio do bruzdy z prowadnicy rurowej, co chroni łoże siewne przed zanieczyszczeniem i osypywaniem.

Oryginalnym rozwiązaniem w serii Rapid jest układ ogumionych kół zagęszczających glebę bezpośrednio za talerzami siewnymi. Koła te nie tylko ugniatają glebę, ale też są kołami kopiującymi dla sekcji siewnej, po dwa rzędy na każde koło.

Ostateczne wyrównanie powierzchni po przejściu kół zagęszczających wykonuje brona palcowa, obejmująca wspólnie wszystkie rzędy. Regulacja nacisku odbywa się hydraulicznie.

SeedEye, czyli masz oko na siew

Sprawdzonym rozwiązaniem w seriach Spirit/Rapid jest zastosowanie firmowego systemu licząco monitorującego przepływ SeedEye. To on umożliwia precyzyjne ustalenie ilości nasion na metrze kw.

W porównaniu do tradycyjnych rozwiązań siewu pneumatycznego, Väderstad wyeliminował wady nierównomierności siewu i konieczność każdorazowej kalibracji ustawień siewnika, związane ze zmiennością masy tysiąca nasion i różnicami w kształcie nasion.

SeedEye nie kieruje się masą czy kształtem, a wyłącznie liczy ilość przepływających przewodem pneumatycznym nasion.

Zliczanie nasion odbywa się w każdym przewodzie nasiennym osobno, a odpowiedzialne są za to czujniki optoelektroniczne.

Oprócz kontroli ilości wysiewu i ustawienia normy wysiewu, SeedEye umożliwia też sygnalizację zapchania każdego przewodu nasiennego oraz sygnalizację poziomu nasion w zbiorniku. SeedEye daje więc maksymalne oszczędności kosztów zakupu nasion. Na przysłowiowy hektar są one policzone do sztuki, co pozwala oderwać się od jednostki masy tysiąca nasion.

Dane o prędkości roboczej siewu są zbierane czujnikiem radarowym. Realizacja funkcji SeedEye następuje bezprzewodowo, z użyciem aplikacji na tablecie iPad. Nie ma więc wątpliwości, że Väderstad tak realizuje wymagania Rolnictwa 4.0, co pozwala ubiegać się producentom rolnym o dofinansowane do zakupu tych maszyn w ramach dotacji z KPO czy KPS (Krajowy Plan Strategiczny i Krajowy Plan Odbudowy).

 

Źródło: Väderstad