Väderstad – nowe modele kultywatorów Opus

 

Wprowadzenie na rynek kultywatorów Opus 600 i 700 zostało bardzo dobrze przyjęte przez rolników całej Europy. Teraz firma Väderstad poszerza ofertę o nowe szerokości robocze, są to mniejsze kultywatory Opus 400 i 500.

 

Ciężki kultywator Opus został dobrze przyjęty przez rolników, a dowodem na to jest zdobycie wielu nagród w ciągu ostatniego roku. Nowe modele Opus 400 i 500, zbudowane są na tej samej ramie co większe modele.

 

Uprawa do 40 cm głębokości

„Przy rozstawie zębów 27 cm i prześwitem 80 cm Opus radzi sobie z dużymi ilościami resztek pożniwnych”, mówi Magnus Samuelsson, Concept Manager w Väderstad. „Dysponujemy szerokim asortymentem nakładek uprawowych i odkładni, w tym specjalnie utwardzanych typu Marathon. Odkładnie typu MixIn są standardowym wyposażeniem kultywatorów Opus. Odkładnie tego typu pozwalają uzyskać niezrównane efekty mieszania ze względu na wyrzucanie uprawianego materiału kilkukrotnie przed siebie. Zęby charakteryzuje duża siła zabezpieczenia antykamieniowego dochodząca do 700 kg. Maszyna może stabilnie pracować aż do głębokości roboczej 40 cm co jest unikalnym rozwiązaniem na rynku w tego typu maszynach”.

 

Regulowane talerze wyrównujące

Hydraulicznie regulowane talerze wyrównujące niwelują wszelkie nierówności pozostawione przez zęby uprawowe, a ich równoległoboczne połączenie z ramą gwarantuje, że na całej szerokości roboczej będą pracowały pod takim samym kątem.

 

Wszechstronne wały konsolidujące

Wały konsolidujące są dostępne w dwóch różnych wersjach przy czym warto zaznaczyć, że są one wymienne. Wał typu SoilRunner jest wałem zbudowanym z pierścieni o profilu litery U, który podczas pracy zostaje wypełniony glebą, która oddziałuje na glebę na powierzchni pola. Nacisk wału SoilRunner jest regulowany co pozwala na osiągnięcie optymalnych rezultatów w różnych warunkach glebowych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie wału SteelRunner, który zbudowany jest z pierścieni stalowych agresywniej wgryzających się w glebę. Wał wyposażono w ruchome skrobaki, dzięki czemu nawet w wilgotnych warunkach nie okleja się glebą. SteelRunner jest zalecany na gleby od średnich do bardzo ciężkich, gdzie wymagana jest dodatkowa konsolidacja.

Wał konsolidujący skonstruowano w taki sposób, że może on przenosić cały ciężar maszyny lub pracować tylko pod własnym ciężarem. Jeśli zachodzi taka potrzeba wał można całkowicie zdemontować.

 

Modele Opus 400 i 500 weszły do produkcji jesienią 2015 roku.

 

 

źródło: Väderstad