Kukurydza, bawełna i słonecznik różnią się od roślin zbożowych głównie tym, że można je siać tylko od ośmiu do dziesięciu nasion na metr kwadratowy, a przy tym muszą one być rozmieszczone równomiernie i na precyzyjnie określonej głębokości. Siewnik Tempo robi to z wyjątkową precyzją.
Kampania promująca siewnik Tempo rozpocznie się w listopadzie, podczas targów Agritechnica, na kiedy zaplanowano oficjalny debiut.
Sekcje wysiewające zaprojektowano tak, aby zapewnić precyzję siewu podczas przejazdu z dużą prędkością we wszelkich warunkach — na polach po orce, w systemie uprawy zredukowanej oraz podczas siewu bezpośredniego. Aby zredukować wpływ wstrząsów podczas przejazdu prowadzonego z dużą prędkością, w sekcji wysiewającej zastosowano duże koła tandemowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewniono płynny ruch sekcji, a tym samym utrzymanie precyzji siewu. Aby zagwarantować optymalny kontakt nasion z glebą, w sekcji wysiewającej bezpośrednio za dyszą nasienną zastosowano koło ugniatające.
System dozujący
Konstruktorzy z Väderstad pracowali nad innowacyjnymi rozwiązaniami zastosowanymi w siewniku Tempo pięć lat. Gert Gilstring, jeden ze specjalistów najbardziej zaangażowanych w prace projektowe, bardzo się cieszy z zaawansowanych pod względem technologicznym układów wykorzystanych w nowej maszynie. Z zadowoleniem i dumą mówi także o całej konstrukcji. W nowym układzie dozującym nasiona wędrują pod ciśnieniem, dzięki czemu na pracę siewnika nie ma wpływu nachylenie terenu, drgania ani prędkość przejazdu.
Pierwsze testy na Ukrainie
Ukraiński rolnik Siergiej Doktorow wysiał w tym roku siewnikiem Tempo kukurydzę na 333 ha i soję na 110 ha. Maszyna zapewnia dużą wydajność, przez co w jeden dzień zdołał obsiać kukurydzą ponad 120 ha. Pomimo prowadzenia przejazdu z dużą prędkością wyniki okazały się bardzo obiecujące. Siergieja Doktorowa interesowało szczególnie to, jak się przedstawia sprawa precyzji siewu. Szybko się przekonał, że nowy siewnik nie zawiódł. Nasiona zostały umieszczone na średniej głębokości 5,2 cm, a wahania nie przekraczały 0,3 cm w każdą stronę. „Nie spodziewaliśmy się tak świetnych wyników” — komentuje ukraiński rolnik.
W październiku rusza strona internetowa poświęcona nowej maszynie
Z początkiem października pojawiła się strona z informacjami o siewniku Tempo. Zamieszczone na niej zostały między innymi opinie europejskich rolników, którzy przetestowali nową maszynę. Znajdują się tam również wypowiedzi konstruktorów z Väderstad, którzy opisują szczegóły prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w ramach największego takiego projektu w historii firmy, a także wyniki niezliczonych testów.
Źródło: www.vaderstad.com