Väderstad świętuje 50 lat innowacyjnych rozwiązań

Początkowo sprzęt wytwarzany w Väderstad dostarczano okolicznym rolnikom, obecnie maszyny docierają do nabywców z ponad trzydziestu państw świata. Półwiecze istnienia firmy to okres rewolucyjnych innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które przyczyniły się do olbrzymiej racjonalizacji rolnictwa europejskiego.

vaderstad pierwsze logo Väderstad świętuje 50 lat innowacyjnych rozwiązań
Pierwszy znak firmowy. Początkowo firma nosiła nazwę Runes Mekaniska Verkstad (Zakłady Mechaniczne Runego)

vaderstad 50 lat foto2 Väderstad świętuje 50 lat innowacyjnych rozwiązań
Rune Stark w nowym pomieszczeniu biurowym. Ponieważ była tam tylko jedna linia telefoniczna, telefon był stale zajęty. Aby się skontaktować z właścicielem firmy, wielu klientów wysyłało telegramy.

vaderstad 50 lat foto3 Väderstad świętuje 50 lat innowacyjnych rozwiązań
Wszyscy pracownicy firmy zebrani przy pierwszym kultywatorze. Na owe czasy konstrukcja była przełomowa, przez co już wkrótce szwedzcy rolnicy ustawiali się w kolejki, aby ją nabyć. Realizacja zamówień trwała nawet do sześciu miesięcy. Od lewej: Rune Stark, Sigurd Karlsson, Roger Karlsson (który odziedziczył wiele zdolności ojca) i Hans Rosander. Innowacyjny kultywator o szerokości 4,2 metra miał 39 zębów.

 

Rozwiązania opracowywane w Väderstad pozwalają zmniejszyć liczbę przejazdów

„Pracując nad nowymi maszynami, dążymy przede wszystkim do tego, aby zwiększyć wydajność i zapewnić maksymalne korzyści rolnikom. Opracowane przez nas rozwiązania technologiczne oraz metody uprawy i siewu pozwalają zminimalizować liczbę koniecznych przejazdów, a to oznacza zmniejszenie zużycia paliwa, przyczynia się więc w wielkim stopniu do ochrony środowiska naturalnego” — wyjaśnia założenia polityki firmy Crister Stark, prezes zarządu.

Nastawienie na innowacyjność owocuje wynalazkami chronionymi patentami

W firmie Väderstad na wiele sposobów zachęca się pracowników do kreatywności, a ponadto nakłania do opracowywania koncepcji umożliwiających usprawnienia w przedsiębiorstwie. Wskutek promowania innowacyjności wielokrotnie powstawały nowe maszyny i rozwiązania technologiczne. Dzięki tej filozofii opracowano ponad sto wynalazków chronionych patentami.

„W 1977 roku po raz pierwszy firma Väderstad wypuściła na rynek maszynę do wykonywania dwóch czynności podczas jednego przejazdu. Były to pierścieniowe wały uprawowe nowej generacji. Dzięki różnorodnym modelom tych wałów odnotowaliśmy ogromny wzrost eksportu i zaistnieliśmy na nowych rynkach” — wspomina Crister Stark.

vaderstad 50 lat foto4 Väderstad świętuje 50 lat innowacyjnych rozwiązań
Rodzina Starków zebrana przy wale uprawowym HV o szerokości roboczej 6,2 metra. Na zdjęciu wykonanym w 1987 roku od lewej widoczni są Christina, Crister, Rune, Siw, Andreas i Bo Starkowie.

 

Przełomowa koncepcja: innowacyjny mechanizm składania maszyny po raz pierwszy zastosowany w wale uprawowym

Opracowany w 1986 roku mechanizm składania wału uprawowego pozostaje jednym z najważniejszych opatentowanych rozwiązań w historii firmy. Zaczęto go stosować w wałach Rollex, a następnie w agregatach uprawowych Carrier, które pojawiły się na rynku na początku pierwszej dekady tego stulecia. Maszyny te zyskały ogromną popularność, podobnie jak wcześniej agregaty uprawowo-siewne Rapid. Rolnicy dostali do dyspozycji nowe narzędzie, pozwalające osiągnąć wydajność, której wcześniej nie mogła zagwarantować żadna maszyna dostępna na rynku.

Aby zapewnić większą skuteczność wyrównania pola, konstruktorzy z Väderstad opracowali projekt włóki Crossboard. Należy ona do standardowych narzędzi przednich większości maszyn Väderstad, jej konstrukcję powiela także wielu innych producentów sprzętu rolniczego.

Rapid: historia wielkiego sukcesu

Agregat uprawowo-siewny Rapid zadebiutował na rynku na początku lat dziewięćdziesiątych. Sprzedano do tej pory ponad dwadzieścia tysięcy tych maszyn, które trafiły do rolników ze wszystkich części świata. Wśród dostępnych na rynku maszyn ten agregat jest wyjątkowy przez zastosowany w nim unikatowy system zawieszenia talerzy. Przez układ, w którym wykorzystano gumowe elementy zawieszenia w celu amortyzacji wstrząsów, talerze są połączone z zawieszeniem kół nośnych, przez co precyzyjnie zostaje utrzymana żądana głębokość robocza.

 

autor: Väderstad

{jcomments on}