Nieustanne wprowadzanie przemyślanych i nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych oraz wykorzystywanie w produkcji jedynie najwyższej jakości stali pomogło w zdobyciu pozycji lidera na rynkach rolniczych Irlandii, Szkocji oraz Wielkiej Brytanii. Fabryka dysponuje nowoczesną i zaawansowaną linią produkcyjną, pozwalającą na zachowanie najwyższej jakości. Bezpośrednim importerem i dystrybutorem maszyn w kraju jest firma Motoagro Sp. z o.o. Sp. k. z Pomorza.
Wprowadzenie przez Motoagro na polski rynek innej cenionej marki maszyn rolniczych – McHale – okazało się wielkim sukcesem. Teraz, nawiązując współpracę z Walter Watson chcemy zapełnić pewną lukę. Obecnie brakuje w naszym kraju producenta wałów łąkowych i uprawowych, oferującego tak wysoką jakość, jaką zapewnia Walter Watson – mówi Grzegorz Zwierzyński, prezes spółki Motoagro. W ofercie maszyn rolniczych Walter Watson znaleźć można szeroką gamę walców łąkowych oraz wałów uprawowych Cambridge o różnych wielkościach, wagach i konstrukcjach.
Flagowym i jednocześnie najbardziej popularnym obecnie modelem wałów Cambridge jest model HFCB 630 – o szerokości roboczej 6,3 m (dostępne są również wały o szerokości roboczej 7,3 m oraz 8,3 m), wyposażony w układ hydraulicznego składania i rozkładania. Ramę nośną wykonano z masywnych profili stalowych 150 mm x 100 mm i grubości 8 mm, dzięki czemu maszyna zyskała na wadze (co jest sporym atutem) oraz na wytrzymałości. Pierścienie zębate o średnicy 609 mm lub 558 mm osadzone są na osiach o średnicy 65 mm, natomiast same osie zamocowano na samoregulujących łożyskach. Zwiększona o 15% masa pierścieni znacząco poprawia możliwości wału w porównaniu z konstrukcjami konkurencyjnymi. Maszyna ta z masą całkowitą 4750 kg jest obecnie najcięższym wałem Cambridge o szerokości 6,3 m dostępnym na polskim rynku. Konstruktorzy Walter Watson zrezygnowali z zastosowania stabilizacji hydraulicznej, opartej na akumulatorach ciśnieniowych (system stosowany często w rozwiązaniach konkurencyjnych marek) na rzecz mniej skomplikowanej, ale i skuteczniejszej metody stabilizacji. Maszyna podzielona jest na 3 niezależne sekcje, dopasowujące się do podłoża pod własnym ciężarem, zapewniając tym samym idealne wyrównanie gruntu. Wszystkie części ruchome (łożyska, tuleje, zawiasy, sworznie, itp.) zaopatrzone są w układy doprowadzające smar, co zminimalizuje zużycie tych elementów i znacznie podnosi bezawaryjność maszyny. Wały Cambridge stosowane są najczęściej do rozdrabniania zbrylonej ziemi oraz usuwania nierówności pozostawionych przez pługi i maszyny siewne. Najistotniejszym kryterium pomagającym wybrać właściwą maszynę jest jej masa własna oraz typ gleby, na której będzie pracować. Z badań wynika, że zwałowanie gleby cięższym wałem pozwala na uzyskanie bogatszych plonów. Maszyna o większej masie ma wyższą zdolność rozdrabniania, ale aby nie zapadała się w miękkiej i pulchnej glebie musi mieć też odpowiednio dużą szerokość roboczą, zapewniającą rozkład masy na większej powierzchni – i tu konstruktorzy Walter Watson zadbali o idealne proporcje, pozwalające na wykorzystanie pełnych możliwości wału.
W ofercie firmy Walter Watson znajdziemy również szeroką gamę walców łąkowych, obciążanych wodą. Dostępne są walce jedno lub kilku sekcyjne – rozkładane hydraulicznie, wyposażone w układ jezdny oraz walce bez układu jezdnego, pozwalające na pracę w tandemie. Największy z walców łąkowych Walter Watson HFWB 630 posiada trzy niezależnie pracujące sekcje. Wyposażony jest system hydraulicznego rozkładania i składania, oparty na tej samej, solidnej ramie jezdnej co wał Cambridge HFCB 630 i po rozłożeniu również osiąga szerokość roboczą wynoszącą 6,3 m. Układ pracujących niezależnie bębnów balastowych o średnicy 711 mm (dwa niezależne bębny na każdą sekcję walca) korzystnie wpływa na manewrowość , dzięki czemu walec nie uszkadza darniny podczas nawrotów i jazdy po dużych nierównościach. Bębny balastowe spawane są spiralnie, co znacząco poprawia odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zastosowane osie bębnów o średnicy 75 mm zapewniają niezbędną wytrzymałość i sztywność całej konstrukcji, co przekłada się na dużą żywotność maszyny. Masa nieobciążonego walca HFWB 630 to 4000 kg, natomiast w pełni obciążony ma masę około 7000 kg.
Wśród wałów łąkowych oferowanych przez Walter Watson dostępne są również wały z hydraulicznie opuszczanym układem jezdnym . Konstrukcja ramy pozwala na transport maszyny w pozycji wzdłużnej, co znacznie upraszcza poruszanie się po drogach oraz manewrowanie . Po podniesieniu kół i ustawieniu dyszla holowniczego w pozycji roboczej maszyna jest gotowa do pracy. Zmiana konfiguracji z transportowej na roboczą zajmuje zaledwie chwilę i nie wymaga dużego nakładu siły.
Węższe wersje walców łąkowych Walter Watson (o szerokości do 2,75 m) osadzone są na ramie pozwalającej na transport poprzeczny. Również i w tym przypadku hydraulicznie opuszczane koła umożliwiają szybką i sprawną zmianę konfiguracji z transportowej na roboczą. Centralne smarowanie osi umożliwia transportowanie w pełni obciążonego walca. Walce łąkowe – jak sama nazwa wskazuje – najczęściej stosowane są do wyrównywania łąk i pastwisk. Skutecznie usuwają wszystkie nierówności gruntu, oraz wystające nad powierzchnię kamienie. Istotnym czynnikiem wpływającym na uniwersalność walców balastowanych wodą jest możliwość regulacji obciążenia. Dobrze dobrane obciążenie pozwoli na uzyskanie zamierzonego efektu.
Oferta Walter Watson skierowana jest do najbardziej wymagających nabywców. Wkraczając na polski rynek firma chce dostarczyć klientom maszyny sprawdzające się w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Wszystkie konstrukcje opracowano z uwzględnieniem wymogów nowoczesnego rolnictwa. Cechuje je prosta obsługa, łatwość konfiguracji i dostosowania do indywidualnych potrzeb oraz jakość wykonania, spełniająca najwyższe standardy. Wydatek związany z zakupem jest niwelowany dzięki prostej i solidnej konstrukcji maszyn, co przekłada się na ich trwałość, a to z kolei gwarantuje utrzymanie wysokiej i stabilnej wartości na rynku wtórnym (przy ewentualnej odsprzedaży maszyny). Oficjalny slogan firmy Walter Watson brzmi: „Dla Ciebie budujemy solidną przyszłość” – więc, przy natłoku firm zasypujących masą tańszych, ale często niedopracowanych rozwiązań wybór marki Walter Watson jako producenta sprawdzonych i trwałych konstrukcji, może okazać się prawdziwym strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
źródło: Motoagro