Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Warsztaty Polowe 2017 w firmie Czajkowski Maszyny – VIDEO

 

Podczas tegorocznych warsztatów polowych przybyli rolnicy mieli okazję zapoznać się z pełną gamą agregatów produkowanych przez firmę Czajkowski Maszyny. Oferta maszyn Sokołowskiej firmy ciągle się poszerza. Aktualnie oprócz dużych maszyn ST600 o szerokości roboczej 6 m czy ST450 o szerokości roboczej 4,5 m firma oferuje mniejsze, przeznaczone dla mniejszych gospodarstw, są to: agregat uprawowo-siewny ST300 o szerokości roboczej 3 m i zawieszany zestaw STZ300 również o szerokości roboczej 3 m ze zbiornikiem nawozowym PZ1000 lub PZ2000 o pojemności 1000 i 2000 l montowanym na przednim TUZ-ie ciągnika.

Czajkowski oferuje także przystawki siewne: PS300, PS450 i PS600 o szerokościach roboczych: 3 ; 4,5 i 6 m. Można nimi wysiewać zboża, rzepak oraz rośliny strączkowe w rozstawach co: 37,5 ; 45 ; 75 cm. Do siewu punktowego np. kukurydzy lub buraka cukrowego agregaty pana Macieja doposażane są w sekcje wysiewające marki Vaderstad i Gaspardo. Mogą to być również przystawki do siewu punktowego innego producenta. Łapy uprawowe do pionowego nacinani gleby w pasie bez jej mieszania mogą spulchniać glebę oraz aplikować nawóz na głębokość do 35 cm. Praca tego typu narzędziami na szerokości 6 m wymaga sporej mocy, jednak jak podkreślali prelegenci oszczędności wynikające z ograniczenia przejazdów i w zużyciu paliwie są niezaprzeczalne. Decydując się jednak na przejście z uprawy płużnej na uprawę pasową trzeba również zmienić filozofię myślenia o swoich przyszłych uprawach. Bardzo ważne jest zmianowanie roślin i związane z tym oddziaływanie następcze substancji aktywnych herbicydów, które mogą zalegać zarówno w glebie, jak i w słomie roślin uprawianych wcześniej na danym polu, podkreślił główny agronom w sokołowskim gospodarstwie pan Maciej Potopowicz. 

Podczas warsztatów przedstawiono filozofię i atuty uprawy pasowej w porównaniu z uprawą tradycyjną. Dla potwierdzenia teorii rolnicy mieli okazję obejrzeć uprawy rzepaku zimowego, pszenicy zimowej, kukurydzy czy buraka cukrowego wykonane w technologii pasowej. Zaprezentowano również oferowane agregaty w pokazie polowym. Swoimi wieloletnimi doświadczeniami z zakresu uprawy pasowej chętnie dzielił się właściciel firmy Maciej Czajkowski.

autor: Angelika Szumotalska / MDF

Exit mobile version