Na temat wczesnego siewu wiosennego zbóż jarych krążą różne opinie. Ma on swoich zwolenników jak i przeciwników. Dla przykładu, w jednym z gospodarstw w Wielkiej Brytanii jęczmień jary został zasiany już w połowie stycznia.
Oto powody tak wczesnego siewu:
– Rośliny mogą wytworzyć dobrą strukturę korzeniową, aby zwiększyć odporność na suszę (stanowiska z lekkimi glebami)
– Wykorzystanie odpowiedniego okna pogodowego
– Wyrównanie szczytów pracy w sezonie siewu (wiele obszarów z uprawami jarymi)
Więcej o siewie
Potas został zastosowany jako nawóz startowy w bruździe nasiennej w tym samym czasie co siew, co umożliwia doskonały start roślin i oszczędza jeden przejazd rozsiewaczem nawozu. Poprzednią uprawą na tym stanowisku były buraki cukrowe, które zostały zebrane w połowie grudnia, następnie pole zostało uprawione broną talerzową. Siew jęczmienia wykonano maszyną Horsch Serto 12 SC – siewnik oparty na ciężkiej redlicy dwutalerzowej i monolitycznym wale oponowym. Właściciele widocznego gospodarstwa jest szczególnie pod wrażeniem elastyczności siewnika w odniesieniu do zmiennych warunków glebowych.
„Ostatniej jesieni sialiśmy w różnych warunkach (intensywne prace przygotowawcze do jednego przejazdu uprawowego), a rozmieszczenie było wszędzie bardzo dobre”. Możliwość jednoczesnego stosowania nawozu również zasługuje na uznanie”.
Oczywiście Polska to nie Wielka Brytania ale zachodzące zmiany klimatyczne powodują coraz bardziej sprzyjające warunki dla wczesnego siewu również u nas. Sezon polowy aktualnie rozpoczyna się około miesiąca wcześniej niż jeszcze kilka lat temu.
Więcej o siewnikach HORSCH znajdziesz tu…
Na podst. informacji Horsch