Weidemann – seria 90 poszerzona o dwa nowe modele

Firma Weidemann rozszerzyła gamę ładowarek serii 90. Obejmuje ona teraz razem trzy różne modele do szczególnie ciężkiego przeładunku materiałów. Poza dostępną już na rynku ładowarką kołową 9080 seria zostanie teraz uzupełniona o około 800 kg cięższy model 9580 z ramieniem załadowczym i ładowarkę kołową teleskopową 9580T.

Model 9580 należy traktować jako rozszerzenie modelu 9080. Model 9580 będzie standardowo wyposażony w silnik Deutz TCD 4.1 S5 (115 kW / 156 KM). Za przetwarzanie spalin odpowiadają DOC (katalizator oksydacyjny), DPF (filtr cząstek stałych silnika wysokoprężnego) i SCR (selektywna redukcja katalityczna). Silnik odpowiada aktualnemu poziomowi emisji spalin V. Ponadto maszyna oferuje wydajność pompy hydrauliki 180 l/min i dzięki 6,32 tonom dodatkowy plus w zakresie ciężaru wywracającego w porównaniu z modelem 9080 (5,29 t).

Model 9580T jako ładowarka kołowa teleskopowa poza wysoką funkcjonalnością, dużą wygodą pracy i wspaniałymi standardami bezpieczeństwa w porównaniu z normalną ładowarką kołową z ramieniem załadowczym oferuje ramię teleskopowe i posiada w ten sposób dzięki swoim 5,48 m znaczną, podwyższoną wysokość podnoszenia i zasięg w porównaniu z maszynami wibracyjnymi o wysokości 4,26 m. Podstawowe zalety, takie jak zwrotność, stabilność i siła podnoszenia, które charakteryzują przegubową ładowarkę kołową, obowiązują oczywiście również ładowarki kołowe teleskopowe.

Nowa przekładnia Power Drive 370

Seria 90 jest opcjonalnie wyposażona z nowo opracowaną przekładnię Power Drive 370. Chodzi tutaj o bezstopniową przekładnię hydrostatyczną, która osiąga wyższe siły ciągu i prędkości jazdy niż dotychczas opracowane rozwiązania, zachowując przy tym wszystkie zalety poprzednich napędów jezdnych pod względem kompaktowości, energooszczędności i komfortu operatora.

Oprócz dobrze znanych pozytywnych właściwości znanych z napędów hydrostatycznych, takich jak łatwe cofanie, dobre dozowanie i możliwość precyzyjnego sterowania, hamowanie hydrauliczne i wspomaganie siły hamowania, szeroki zakres konwersji technologii 45° pozwala również na przejechanie całego zakresu prędkości od 0 do 40 km/h bez konieczności zmiany biegów. Zapewnia to użytkownikowi bardzo wysoki poziom komfortu jazdy, ponieważ nie dochodzi do przerw w sile pchającej, ani nie występują szarpnięcia związane ze zmianą biegów. Dla operatora oznacza to komfortowy, równomierny styl jazdy i harmonijną zmianę poziomu hałasu. W typowych warunkach pracy w rolnictwie, np. podczas przeładunku w cyklu Y, istnieje duże zapotrzebowanie na stałe siły ciągu i pociągowe przy niskich prędkościach jazdy 10–20 km/h. Przekładnia Power Drive 370 spełnia dokładnie wymagania dzięki całkowitemu wyeliminowaniu zmiany biegów, co obowiązuje w przypadku większości zastosowań jako szczególna korzyść. W przypadku zastosowań, które wymagają jeszcze większej siły uciągowej, jak np. w silosie, oferujemy nowym modelom opcjonalnie o 25% większą siłę uciągową 10,1 t przy jednoczesnej prędkości maksymalnej 30 km/h.

Mimo wielkości kompaktowe wymiary

Wierna swojej filozofii budowania możliwie kompaktowych maszyn firma Weidemann również w tej klasie wielkości zwróciła uwagę na ten aspekt. Wraz z łyżką obydwa modele 9580 i T9580 oferują długość całkowitą 7,10 m i szerokość 2,39 m ze standardowymi oponami. Wysokość ładowarki wynosi 3,10 m. Ze względu na wymiary i ciężar typy maszyny są wyposażone w przegub centralny i oś wahliwą z tyłu, co gwarantuje optymalną zwrotność i trakcję. Kąt skrętu 40° jest zaklasyfikowany jako duży, żeby promień skrętu nad oponami wynosił 4,90 m, a wewnętrzny promień wynosił 2,45 m.

Wygoda i ergonomia

Przestronna kabina o dobrej widoczności została opracowana z najnowszą wiedzą w zakresie ergonomii i widocznością. Wszystkie elementy obsługi w niniejszej kabinie znajdują się w zakresie widoczności i są łatwo dostępne. Za pomocą dużego cyfrowego wyświetlacza 7“ operator ma zawsze podgląd całej maszyny i najważniejszych funkcji. W razie potrzeby ilość przepływu oleju hydraulicznego można ustawić ręcznie za pomocą pokrętła sterującego „Jog Dial”. Jest to znaczna zaleta, kiedy maszyna napędza hydrauliczny osprzęt dodatkowy, który nie wymaga pełnej wydajności hydraulicznej maszyny. Daje to kierowcy możliwość delikatnej i chroniącej zasoby naturalne pracy z maszyną i osprzętem dodatkowym. Konsola z joystickiem wielofunkcyjnym ze sterowaniem proporcjonalnym, „Jog Dial” oraz elektronicznym gazem ręcznym i hamowaniem impulsowym została oczywiście zaprojektowana z amortyzowanym siedzeniem, ułatwiając w ten sposób komfortową jazdę. Standardowa automatyka klimatyzacji umożliwia dobry przepływ powietrza w kabinie i dba o niemęczącą pracę. Opcjonalnie można dodać ogrzewanie postojowe.

Podczas rozwoju przemyślano również łatwość konserwacji. Maskę silnika można w prosty sposób podnosić do góry, a kabina jest pół-przechylna. Błotniki można zdejmować, a dzięki dalszym łatwo dostępnym klapom kontrolnym można łatwo dokonać serwisu, ponieważ dostępne są wszystkie ważne elementy.

Transport słomy stał się teraz prosty

Seria 90 może transportować słomą z masą przyczepy do 18 t. W tym celu do dyspozycji są następujące złącza tylne: standardowy jest system samozabezpieczającego sprzęgła. Opcjonalnie dostępny jest automatyczny sprzęg przyczepy. Dodatkowo dostępne są następujące opcje sprzęgania w połączeniu z zaczepem o regulowanej wysokości: Automatyczny zaczep przyczepy, zaczep kulowy K50 (przyczepa samochodowa), zaczep kulowy K80, Piton Fix i CUNA D3. Oferowany jest również zaczep Auto-Hitch. W przypadku niestosowania można go obrócić o 90°, nie zmniejszając w ten sposób prześwitu pojazdu.

Aby bezpiecznie przemieszczać ładunek przyczepy, możliwe jest zastosowanie dwuobwodowego hamulca pneumatycznego i hydraulicznego hamulca przyczepy. Maszyny mogą być wyposażone w ogólną homologację (ABE), ale również opcjonalnie w zezwolenie jako maszyna ciągnąca zgodnie z dyrektywą UE w sprawie ciągników.

Różnorodność wyposażenia opcjonalnego zapewniająca dokładne prace

Seria 90 posiada standardowe wyposażenie wysokiej wartości i duży wybór wyposażenia opcjonalnego. Opcja 40 km/h umożliwia szybkie pokonywanie większych odległości i zastosowanie maszyny jako maszyny ciągnącej – w tym bezstopniową jazdę. Pakiet reflektorów roboczych LED oferuje większą wygodę i bezpieczeństwo w ciemności. Moc hydrauliczna leży standardowo na poziomie 150 l/min. Z opcją High-flow osiąga się poziom 180 l/min i w ten sposób wynik „Best in Class”. Możliwe jest również dodanie 4. obwodu sterowania i amortyzacji ramienia. Informacje dotyczące dalszego wyposażenia opcjonalnego można uzyskać u producenta.

 

Źródło: Weidemann