Upadek lub poślizgnięcie to najczęstsza przyczyna wypadków przy pracy w rolnictwie – wynika z danych KRUS. Tego typu zdarzenia często wiążą się z niezachowania należytej czystości na terenie gospodarstwa. Czy istnieją proste sposoby, aby zminimalizować ryzyko najczęstszych wypadków?
Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – najbardziej niebezpiecznym rodzajem wypadku są kraksy komunikacyjne. Przejechanie lub uderzenie przez rozpędzony pojazd w niemal 10 proc. przypadków kończy się śmiercią. Przez 2017 rok KRUS odnotował 235 takich zdarzeń – mowa oczywiście wyłącznie o wypadkach komunikacyjnych podczas pracy w rolnictwie.
Mniejszą śmiertelnością, ale coraz częściej występujące są wypadki oznaczone jako „upadek osób”. W 2017 roku zanotowano aż 6653 takie przypadki, z których 12 było tragicznych w skutkach. Wiele z nich wiąże się z niewłaściwym przestrzeganiem przepisów BHP oraz czystości. Tymczasem eksperci przypominają, że czyste i bezpieczne środowisko pracy ma bezpośrednie przełożenie na wydajność produkcji oraz zyskowność przedsiębiorcy.
Nowoczesne rozwiązania
– Kiedy czytamy o „upadku osób”, mamy tendencję do powiązania tego rodzaju wypadku z dużą wysokością – komentuje Dariusz Szczęśniak, ekspert technologiczny firmy Nilfisk. – Rzeczywistość jest jednak dużo prostsza. Często spotykanym problemem w rolnictwie są poślizgnięcia na nieoczyszczonej podłodze, zwierzęcych odchodach, błocie albo smarach – dodaje.
Rolnictwo to jedna z newralgicznych branż, w których zanieczyszczenia pojawiają się cały czas i są bardzo dotkliwe. Dlatego, jak przekonuje specjalista, trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie czystości w gospodarstwie. Na szczęście nie trzeba tego robić ręcznie. W zależności od typu zabrudzeń, pomoże nam wiele rodzajów nowoczesnej techniki sprzątającej.
– Najczęściej kupowanym przez rolników produktem są myjki ciśnieniowe – mówi Dariusz Szczęśniak. – To nowoczesne urządzenia czyszczące, pozwalające sprawnie pozbyć się różnych rodzajów zabrudzeń. Zwłaszcza myjki gorącowodne doskonale rozpuszczają tłuszcze, smary i uciążliwe zabrudzenia. Potężne ciśnienie zmywa brud, dzięki czemu nie musimy już na kolanach czyścić trudno dostępnych miejsc – zwraca uwagę ekspert firmy Nilfisk.
Takie urządzenia sprawdzają się zresztą nie tylko w budynkach gospodarczych, takich jak stajnie czy garaże, ale i na szerokich płaszczyznach placów, parkingów czy tarasów. Myjka najlepiej pomoże w sytuacji, gdy piękny plac przed domem szpecą wyciekające z ciągników smary i resztki błota.
Polska w ogonie Europy
Jednak czy nowoczesne systemy czyszczenia są w polskim rolnictwie popularne? Zapytany o to specjalista nie pozostawia złudzeń: skala umaszynowienia sprzątania w gospodarstwach jest wciąż zbyt mała, zwłaszcza w porównaniu do krajów zachodnich. Polscy farmerzy niechętnie wydają na to pieniądze. A przecież, jak przekonuje Dariusz Szczęśniak, wciąż można ubiegać się o specjalne dofinansowania. Nieco lepiej sytuacja wygląda w największych gospodarstwach i przetwórniach. Tam zdarzają się nawet specjalnie budowane instalacje czyszczące. Ale to nadal kropla w morzu potrzeb.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, poza myjką ciśnieniową? W bardziej specjalistycznych zakładach, na przykład paszarniach, może występować duże natężenie pyłów palnych i wybuchowych. Takie substancje niosą bezpośrednie zagrożenie nie tylko dla konkretnego pracownika, ale i całej firmy. Wybuch pyłów przebiega błyskawicznie, nie pozostawiając czasu na reakcję. Dlatego lepiej przygotować się wcześniej i wziąć pod uwagę kupno profesjonalnego odkurzacza przemysłowego, dedykowanego do stref zagrożenia wybuchem.
Dodatkowe korzyści z czystego gospodarstwa
Warto także pamiętać, że czystość w rolnictwie gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko pracownikom, ale i odbiorcom. Główny Inspektorat Weterynarii informuje, że w niesprzątanych przestrzeniach szybciej rozwijają się choroby, na przykład takie jak przynoszący ogromne straty afrykański pomór świń. Utrzymywanie pomieszczeń gospodarczych w dobrym stanie pozwala zatem zminimalizować ryzyko chorób zwierząt i ludzi, a także uniknąć ewentualnych problemów związanych z kontrolą urzędników.
Ciągłej opieki wymagają również maszyny rolnicze. Żeby jak najdłużej spełniały swoje zadania, muszą być często czyszczone i konserwowane. Proponowane przez ekspertów rozwiązania doskonale sprawdzają się również przy czyszczeniu ciągników i innych pojazdów z zaschniętej ziemi, smarów, elementów roślin.
Nilfisk