Site icon maszynydlafarmera.pl – Portal Techniki Rolniczej

Zbiornik opryskiwacza z tworzywa sztucznego czy ze stali nierdzewnej?

Zbiornik w opryskiwaczu z tworzywa sztucznego czy zbiornik ze stali nierdzewnej? Który z nich byłby najbardziej odpowiedni w Twoim gospodarstwie? Nie można jednak udzielić na to pytanie precyzyjnej odpowiedzi, opierając się jedynie na wielkości danego gospodarstwa lub typie uprawianych roślin.

Zbiornik z polietylenu o bardzo wysokiej gęstości

Często mówi się jedynie o zbiorniku z „tworzywa sztucznego”, ale określenie to jest w tym przypadku zbyt uproszczone. Zbiornik polietylenowy wykonany jest ze specjalnej mieszanki materiałowej. Na zewnątrz sprawia wrażenie chropowatego, ale wewnątrz jest wyjątkowo gładki i ma bardzo małe pory, co zapobiega przyleganiu do niego środków ochrony roślin.

Zbiornik ten jest wytwarzany w specjalnym procesie produkcyjnym: sproszkowana mieszanka materiałów, z której wykonany jest zbiornik, zostaje umieszczana w formie, która po zamknięciu jest z kolei umieszczana w komorze grzewczej. Proces podgrzewania sprawia, że zbiornik HORSCH Leeb jest wyjątkowy, bo forma w komorze grzewczej jest obracana po okręgu o 360°C. Dzięki temu proszek topi się pod wpływem ciepła i równomiernie rozprowadza w obrotowej formie aż do schłodzenia.

Dzięki tej zastosowaniu tej metody w zbiorniku nie ma szwów ani krawędzi. Jest on w pełni gładki i dlatego można go bardzo łatwo i bardzo dokładnie wyczyścić dzięki dobrze znanej metodzie ciągłego czyszczenia wnętrza. Jedynie na zewnątrz zbiornika widoczne jest zgrubienie, które jest spowodowane tym, że forma składa się z dwóch części, aby można ją było zamykać i otwierać.

Zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej

Na przykładzie opryskiwaczy HORSCH Leeb, wbrew pozorom, ielu klientów docenia ten zbiornik ze względu na to, że ma on jeszcze drobniejsze pory niż zbiornik z polietylenu oraz że można go czyścić – podobnie jak w systemie udojowym – kwasem i zasadą. Oznacza to, że bardzo lepkie lub wchodzące w pory środki prawie całkowicie zostają wypłukane ze zbiornika i belki.

Produkcja zbiornika ze stali nierdzewnej zasadniczo różni się od produkcji zbiornika polietylenowego. Zbiorniki ze stali nierdzewnej firmy HORSCH Leeb są produkowane i sprawdzane w firmowej spawalni. Ze względu na niezwykle drobny zakres porów i wysoką odporność na wpływy zewnętrzne takie jak kwasy, zasady i inne chemikalia stal nierdzewna jest bardzo rozpowszechniona i to nie tylko w przemyśle spożywczym.

HORSCH Leeb wykorzystuje te właściwości również w swoich opryskiwaczach do ochrony roślin. Wynika to z tego, że właściwości czyszczenia stali nierdzewnej są wyjątkowo dobre. Kolejną zaletą stali nierdzewnej jest jej wysoka stabilność. W tych zbiornikach można osiągnąć duże pojemności z niewielką ilością grodzi. Ponadto HORSCH Leeb 8 GS o pojemności 8000 litrów jest zawieszony na jednej osi, co zapewnia mu maksymalną wydajność i zwrotność.

Teraz, gdy już wiemy, jakie są różnice między tymi dwoma wariantami zbiorników, warto zastanowić się nad tym, do jakiego gospodarstwa pasuje dany materiał.

Co wybrać? Polietylen o dużej gęstości czy stal nierdzewna?

Jak wspomniano wcześniej, nie można sformułować ogólnego stwierdzenia, by w ten sposób określić, który materiał jest właściwszy dla danego gospodarstwa. Należy tu raczej wziąć pod uwagę sumę szczegółów specyficznych dla danego gospodarstwa.

Zbiornik polietylenowy polecany jest gospodarstwom preferującym pracę z preparatami płynnymi, które łatwo się rozpuszczają lub nie są bardzo lepkie. Ponadto zbiornik ten powinien być bardzo regularnie czyszczony, np. raz dziennie wieczorem. Można też stosować tę samą mieszankę przez jeden lub więcej dni i nie zmieniać zbyt często kultur. Zbiornik polietylenowy jest odpowiedni dla tych właśnie gospodarstw, ponieważ mogą one niezawodnie wyczyścić zbiornik, stosując metodę ciągłego czyszczenia wnętrza, a wykorzystywane przez nie preparaty tak łatwo rozpuszczają się w wodzie, że intensywne czyszczenie kwasami lub zasadami nie jest konieczne.

Zbiornik ze stali nierdzewnej może być interesujący dla gospodarstw, w których bardzo często  pryska się złożonymi mieszankami, których preparaty są bardzo lepkie, oleiste lub wchodzą w pory, ponieważ wtedy rolnik może wymyć zbiornik stosunkowo prostymi środkami, a przeniesienie środków lub niewystarczające wymycie jest prawie niemożliwe. Z doświadczenia wynika, że gospodarstwa, które muszą stosować wymienione, złożone preparaty i mieszanki, to często gospodarstwa produkujące warzywa, ziemniaki, uprawy specjalne lub gospodarstwa, które szukają wydajnego jednoosiowego opryskiwacza do ochrony upraw.

W związku z powyższym nie można dokonać jednoznacznego rozróżnienia między obydwoma zbiornikami. Należy zawsze brać pod uwagę indywidualne potrzeby gospodarstwa, wybierając właściwy materiał.

 

Źródło: HORSCH

 

Exit mobile version