Wystawa Zielone Agro Show po raz trzeci odbyła się na Lubelszczyźnie na lotnisku Ułęż w pobliżu Ryk. Podczas dwóch dni trwania wystawy dopisało wszystko: wystawcy przedstawiający pełną ofertę maszyn w zakresie techniki i technologii do zbioru zielonek oraz zadawania pasz, duża liczba zwiedzających oraz pogoda.
Jak zawsze ważnym elementem wystawy były pokazy maszyn w pracy, co jest zasadniczym celem każdego Zielonego AGRO SHOW. Wystawa stwarza bowiem wyjątkową okazję, aby w jednym miejscu w tym samych warunkach zobaczyć podczas pracy i porównać maszyny różnych producentów.
Tym razem pokazach zaprezentowano 44 maszyny, w tym 12 kosiarek, 3 przetrząsacze, 13 pras zwijających, 5 praso-owijarek, 6 przyczep zbierających, 2 sieczkarnie samojezdne oraz trzy agregaty do podsiewu użytków zielonych. W poszczególnych grupach maszyny różniły się szerokością roboczą, przepustowością, stopniem zaawansowania technicznego i oczywiście ceną, co tworzyło ofertę, z której można było wybrać maszynę niemal dla każdego gospodarstwa.
Szerokość robocza kosiarek wynosiła od 2,8 do 9,5 m. Oprócz pięciu kosiarek zawieszanych z tyłu ciągnika o szerokości od 2,8 do 3,2 m, zaprezentowano cztery zestawy złożone z kosiarki czołowej i tylnej o szerokości roboczej 6 m oraz trzy zestawy złożone z kosiarki czołowej i dwóch kosiarek tylnych o szerokości od 7,5 do 9,5m. W pokazie zaprezentowano kosiarki firm (w kolejności alfabetycznej): Claas, Fendt, Krone, Kubota, Kuhn, McHale, Pöttinger, SaMASZ, Talex i Unia. W zespół tnący Direct Disc 520 była także wyposażona samojezdna sieczkarnia Claas Jaguar 940. Tradycyjnie pokaz pracy kosiarek kończył ich show, czyli jednocześnie na polu pokazowym trawę kosiło 12 maszyn.
Wśród 13 pras zwijających, 5 było stałokomorowych, a pozostałe posiadały zmienną komorę prasowania. Prasy zwijające wystawiły firmy (w kolejności alfabetycznej): Claas, Fendt, John Deere, Krone, Kubota, Kuhn, Maschio-Gaspardo, McHale, New Holland, Pöttinger i Unia. Natomiast praso-owijarki reprezentowały marki: Krone, Kverneland, McHale i Unia. Praso-owijarka FastBale firmy Kverneland należy do nowej generacji maszyn, pracujących non-stop, wskutek zastosowania stałokomorowej prasy zwijającej ze wstępną komorą prasowania. Przyczepy zbierające przeznaczone do zbioru zielonek na zakiszanie zaprezentowały firmy: Claas, Fendt, Krone, Pöttinger, Schuitemaker i Strautmann. Sieczkarnia samojezdna Krone Big X 700 zieloną masę ładowała na przyczepę zbierającą Krone RX 360 GD. Pokaz pracy maszyn kończyły trzy agregaty do podsiewu traw firm: Agro-Masz, APV i Maschio-Gaspardo.
Maszyny do pokazów zgłosili producenci lub ich regionalni przedstawiciele (w kolejności alfabetycznej): Agrobard, Agronom, Agro-Masz, Agromix, Agrotex, APV Polska, FINO, John Deere, Kuhn, Kverneland, Maschio-Gaspardo, McHale Engineering Ltd, Roltex, Sprzedaż Ciągników i Maszyn Rolniczych Leszek Komoń, Talex, i Techmlek.
Pokazy nie odbyłyby się gdyby nie zaangażowanie wystawców w przegotowanie pola pokazowego i zagospodarowanie zebranego materiału. W tym roku szczególne podziękowania za przegotowanie pól pokazowych kierujemy do firmy Roltex (przedstawiciela firmy Claas), a także Agromix (Krone) i Sprzedaż Ciągników i Maszyn Rolniczych Leszek Komoń (Pöttinger). Firmie McHale dziękujemy za owinięcie po pokazie wszystkich sprasowanych bel, a firmie Finplast za dostarczenie folii do owijania bel.
Pomiar gęstości objętościowej bel
Po kilku latach przerwy podczas Zielonego AGRO SHOW ponownie oceniano zagęszczenie bel produkowanych przez prasy zwijające. Duże zagęszczenie zakiszanej masy w beli jest jednym z istotnych czynników mających wpływ na jakość wyprodukowanej paszy. Ponadto ma to znaczenie ekonomiczne: przy większym zagęszczeniu beli ich liczba wyprodukowana z określonej powierzchni pola jest mniejsza, a więc potrzeba mniej siatki i folii do owijania, niższe są koszty transportu i składowania bel.
Wszystkie prasy i praso-owijarki prasowały bele o teoretycznej średnicy 125 cm. Jednak pomiar średnicy bel wykazał, że poszczególne prasy produkowały bele także o średnicy o kilka centymetrów większej. Ponadto prasy miały także różną szerokość bel. Dlatego podawany podczas pokazów wynik dotyczący masy beli nie może być wskaźnikiem służącym do porównywania pras. Takim wskaźnikiem może być dopiero gęstość objętościowa bel, czyli ilość masy w 1 m3 beli.
Jednak ponieważ masa bel ma znaczenie dla kolejnych maszyn i urządzeń w linii technologicznej (owijarek do bel, ładowaczy czołowych) podajemy, że w pierwszym dniu pokazów najcięższa bela ważyła 1000 kg, a bele o masie powyżej 750 kg wyprodukowało 10 maszyn. Średnia masa bel z maszyn stałokomorowych wynosiła 696 kg, a ze zmiennokomorowych – 820 kg. Natomiast gęstość objętościowa bel mieściła się w szerokim przedziale od 360 do 633 kg/m3. Wynik powyżej 500 kg/m3 uzyskały prasy firm (w kolejności alfabetycznej): Maschio-Gaspardo, McHale, Kubota, Fendt i Pöttinger,
W drugim dniu pokazów zbierano trawę o większej wilgotności, dlatego masa bel była także większa, nawet powyżej 1 t (1084 kg), a bele o masie powyżej 750 kg wyprodukowało 13 spośród 18 maszyn. Średnia masa beli w przypadku pras i praso-owijarek stałokomorowych wynosiła 783 kg, a ze zmiennokomorowych – 859 kg. Natomiast gęstość objętościowa bel mieściła się w przedziale od 407 do 669 kg/m3. Średnia gęstość beli w przypadku pras i praso-owijarek stałokomorowych wynosiła 480 kg/m3, a ze zmiennokomorowych – 548 kg/m3.Wynik powyżej 500 kg/m3 uzyskało 11 maszyn, a trzy prasy zmiennokomorowe nawet powyżej 600 kg/m3 (Kubota, Kuhn, McHale).
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych