Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych: Stop nielegalnym maszynom!

Dzięki staraniom Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych, który od dawna walczy z wprowadzanymi na nasz rynek maszynami niespełniającymi norm prawnych, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu wykrył w ostatnim czasie użytkowanie dwóch maszyn nie spełniających tych norm. Obie nielegalne maszyny użytkowane są przez jedną firmę, obie w ramach leasingu. Związek działa w branży maszyn budowlanych. Jak wiemy podobny problem pojawił się także na rynku ciągników rolniczych. Podobne inicjatywy na rynku maszyn rolniczych mogłyby chronić również rynek europejski, w tym polski przed napływem ciągników nie spełniających norm emisji spalin jak i bezpieczeństwa.

Inspektorat, w związku ze stwierdzeniem naruszenia, wystąpił w tej sprawie do Transporotowego Dozoru Technicznego o podjęcie stosownych działań. W innej firmie w woj. wielkopolskim trwa jeszcze kontrola.

To nasz duży sukces, konkretne działanie w terenie zakończone wykryciem konkretnych, nie spełniających norm prawnych maszyn – mówi Adrian Winnicki, prezes Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych.

Walka z pojawiającymi się na polskim rynku maszynami niespełniającymi unijnych norm bezpieczeństwa lub emisji spalin jest jednym z podstawowych zadań Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych. Zadań, które przez Związkiem postawili sami jego członkowie. Chodzi tu o bezpieczeństwo użytkowników maszyn oraz dbałość o środowisko. Ale także o to, by wszyscy dystrybutorzy maszyn, działający na wspólnym rynku, konkurowali ze sobą na równych, uczciwych zasadach.

Na wniosek Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych w czterech województwach odpowiednie Inspektoraty Ochrony Środowiska przeprowadzają kontrolę pod kątem możliwości oferowania przez niektórych dystrybutorów maszyn niespełniających obowiązujących norm emisji spalin.

Kontrole dotyczą podmiotów z województw:

  • Dolnośląskiego
  • Kujawsko-Pomorskiego
  • Mazowieckiego
  • Wielkopolskiego.

Jeszcze w sierpniu 2024 roku Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych zawiadomił wiele urzędów i instytucji o procederze wprowadzania na polski rynek maszyn niespełniających wymogów prawa, w tym norm bezpieczeństwa i emisji spalin.

Z informacji pochodzących z różnych źródeł, od przedstawicieli producentów maszyn, klientów, z portali z ogłoszeniami sprzedaży maszyn itp. wynika, że na rynku jest wiele podmiotów mogących wprowadzać do obrotu takie maszyny. 

Do Związku Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych docierały informacje o co najmniej kilku takich dystrybutorach i użytkownikach nielegalnych maszyn, ale jako Związek nie byliśmy w stanie zweryfikować tych informacji. Dlatego zwróciliśmy się do wielu urzędów: m.in. PIP, KAS, TDT, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także do firm finansujących maszyny oraz do jednostek homologacyjnych o zweryfikowanie tych informacji. W ramach prowadzonej w tej sprawie bogatej korespondencji w grudniu 2024 roku Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych, na zapytanie Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przekazał nazwy kilku  podmiotów mogących wprowadzać na rynek maszyny nie spełniające aktualnych norm.

W ramach swoich terytorialnych kompetencji kontrolą tych podmiotów zajęły się wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska właściwe ze względu na siedzibę danego podmiotu. Wykrycie nielegalnych maszyn to pierwsze efekty tych kontroli.

Czy doczekamy się także wyjaśnienia kontrowersji związanych z wprowadzeniem na polski rynek nienormatywnych ciągników rolniczych ze Wschodu? Sytuacja prawna wydaje się być jasna jednak brak konkretnych interpretacji i działań, które rozwiałyby powstałe niejasności. Czytelna interpretacja i przestrzeganie obowiązujących przepisów przede wszystkim pozwoli chronić legalny rynek dystrybucji maszyn rolniczych jak i budowlanych.

 

Źródło: Związek Producentów i Dystrybutorów Maszyn Roboczych